صفحه اصلی > مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم > معرفی 

 

هوالشافی

"مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشکده ی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان "

Drug and Poison Information Center DPIC

در سال های اخیر، داروسازان همواره در تلاش هستند تا علاوه بر نقش سنتی خود که همانا مشارکت در روند تهیه و توزیع دارو می باشد، در فرآیند مراقبت و درمان بیماران همگام با دیگر اعضای کادر درمان، نقش موثرتری داشته باشند. یکی از حوزه های فعالیت داروسازان که می توانند در آن نقش موثری داشته باشند مراکز اطلاع رسانی دارو و سموم "Drug and Poison Information Center DPIC" می باشد.

داروسازان در مراکز DPIC سعی می کنند تا سوالات و ابهامات دارویی بیماران و همچنین سایر اعضای کادر درمان را با به کار گیری منابع معتبر و به روز علمی، پاسخ دهند. داروسازان شاغل در این مراکز با فرآهم آوردن اطلاعات مورد نیاز دارویی به بیماران و اعضاء کادر درمان می توانند در جنبه های مختلف درمان از جمله پیشگیری، کنترل و درمان هر چه بهتر بیماری های مختلف نقش مثبت و موثری داشته باشند و با کمک در پیشبرد مصرف منطقی داروها، علاوه بر به حداقل رساندن عوارض جانبی و خطاهای دارویی، در دراز مدت در کاهش هزینه های غیر ضروری وارده به نظام سلامت جامعه نیز موثر واقع شوند. فراهم اوردن اطلاعات لازم مربوط به اقدامات اولیه در کنترل  مسمومیت ها به بیماران مسموم و یا همراهان آنان و نیز در صورت نیاز به صورت تخصصی تر به اعضاء کادر درمان از دیگر فعالیت های مهم این مراکز در بحث مسمومیت های دارویی می باشد.

راه اندازی چنین مراکزی در دانشکده های داروسازی که از حضور متخصصان در حوزه ی دارو بهره می برند، علاوه بر بالا بردن کیفیت ارائه ی خدمات این مراکز، می تواند در آموزش و پرورش دانشجویان رشته داروسازی برای ارائه ی خدمات بهینه در این مراکز بعد از دوران فارغ التحصیلیشان نقش داشته باشد.

مرکز DPIC دانشکده ی داروسازی  دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان از خرداد ماه سال 1398 در فضایی مستقل واقع در طبقه ی اول دانشکده ی داروسازی این دانشگاه آغاز به کار کرده است.

این مرکز طی روزهای شنبه تا چهارشنبه، در شیفت های 12 ساعته از ساعت 8 صبح تا 8 شب در سه شیفت 4 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات بیماران و اعضاء کادر درمان می باشد. در حال حاضر در هر شیفت کاری 4 ساعته یک داروساز عمومی به عنوان کارشناس پاسخگو فعالیت دارد. در ساعات اعلام شده کارشناسان مرکز، پاسخگوی سوالات تلفنی دارویی بیماران و سایر افراد کادر درمان هستند که برای انجام این مهم سعی می شود در ابتدا با گرفتن شرح حال دارویی و سوابق پزشکی بیمار و با استفاده از منابع علمی معتبر و به روز در کمترین زمان ممکن صحیح ترین پاسخ به افراد تماس گیرنده ارائه شود.  همچنین در ساعات کاری مرکز همزمان یک متخصص داروساز بالینی و یا سم شناسی  به عنوان مشاور علمی مرکز بر نحوه پاسخگویی سوالات توسط کارشناسان نظارت داشته و در موارد مورد نیاز با دادن مشاوره علمی به کارشناسان پاسخگوی مرکز در فراهم آوردن اطلاعات مناسب دارویی و سموم به  تماس گیرندگان همکاری می نماید.

سوالات می توانند در زمینه های مختلف دارویی شامل، نام دارو، نحوه ی عملکرد آن، موارد و نحوه ی مصرف، نحوه ی تجویز، طول دوره ی مصرف، موارد احتیاط یا منع مصرف، عوارض جانبی دارو، تداخلات دارو- غذا و دارو-دارو، مانیتورینگ های آزمایشگاهی و غیر آزمایشگاهی در خصوص بررسی اثربخشی و عوارض داروها، مصرف داروها در گروه های خاص همچون زنان باردار و شیرده، کودکان، سالمندان و بیماران خاص، شرایط نگهداری داروها، انواع مسمومیت ها و اقدامات حمایتی در این موارد باشد.

امید است تا با یاری حق و تلاش کارشناسان و متخصصان این مرکز، قدمی مثبت و موثر در دستیابی به هدف غایی نظام سلامت که همانا خدمت رسانی با کیفیت مناسب در جهت ارتقاء سلامت زندگی آحاد جامعه می باشد، برداشته شود.